Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Saturday scores

October 30, 2011
The Journal

SATURDAY, OCTOBER 29

PREP FOOTBALL

Section 2A Playoffs

No. 1 New Ulm Cathedral 28, MVL 20

No. 2 St. Mary's 48, No. 6 Loyola 6

Section 3A Playoffs

No. 5 Springfield at No. 1 Adrian, 3 p.m.

No. 3 Wabasso 7, No. 2 MLBO 6, OT

Section 5A Playoffs

Dawson-Boyd 44, Buffalo Lake-Hector-Stewart 6

Minneota/Lincoln HI 40, MACCRAY 6

Section 2A, Nine-Man playoffs

No. 1 Nicollet 41, No. 4 JWP 20

No. 2 Madelia 37, No. 3 Cleveland 14

Prep Football

AAAAA Section 1

Lakeville North 24, Lakeville South 14

Owatonna 35, Rochester John Marshall 0

AAAAA Section 2

Mounds View 19, Stillwater 18

Totino-Grace 28, White Bear Lake 0

AAAAA Section 3

Eastview 49, Rosemount 13

Prior Lake 31, Bloomington Kennedy 7

AAAAA Section 4

Cretin-Derham Hall 44, East Ridge 13

Eagan 63, Woodbury 29

AAAAA Section 5

Osseo 20, Maple Grove 14

Wayzata 21, Champlin Park 14

AAAAA Section 6

Eden Prairie 48, Edina 19

Minnetonka 41, Chanhassen 10

AAAAA Section 7

Anoka 35, Centennial 34

Blaine 43, St. Francis 7

AAAAA Section 8

Brainerd 42, St. Cloud Tech 0

Moorhead 40, Elk River 11

AAAA Section 1

Faribault 27, New Prague 12

Red Wing 27, Northfield 24

AAAA Section 2

Hutchinson 42, Marshall 28

Mankato West 44, Waconia 28

AAAA Section 3

South St. Paul 50, Holy Angels 20

St. Thomas Academy 42, Simley 8

AAAA Section 4

Hill-Murray 33, Chisago Lakes 15

Mahtomedi 13, St. Paul Central 0

AAAA Section 5

Delano 41, Becker 14

Rogers 31, Monticello 7

AAAA Section 6

Benilde-St. Margaret's 36, Orono 32

Spring Lake Park 21, Fridley 0

AAAA Section 7

Bemidji 42, Grand Rapids 22

Hermantown 41, Detroit Lakes 22

AAAA Section 8

Rocori 25, Alexandria 20

Sartell 28, Fergus Falls 21

AAA Section 1

Plainview/Elgin-Millville 19, Kasson-Mantorville 7

Stewartville 13, Rochester Lourdes 10

AAA Section 2

Holy Family Catholic 22, Waseca 13

Minneapolis Washburn 50, Belle Plaine 33

AAA Section 3

Fairmont 33, Montevideo 7

Glencoe-Silver Lake 40, Redwood Valley 28

AAA Section 4

St. Anthony 44, Concordia Academy-Roseville 19

St. Croix Lutheran 62, Minnehaha Academy 7

AAA Section 5

Providence Academy 55, Breck 20

Rockford 16, DeLaSalle 14

AAA Section 6

Annandale 14, Albany 9

Zimmerman 35, Foley 15

AAA Section 7

Cloquet 23, Proctor 20

Greenway/Nashwauk-Keewatin 28, Virginia 24

AAA Section 8

Pequot Lakes 37, Thief River Falls 14

Perham 28, Park Rapids 14

AA Section 1

Caledonia 51, Lewiston-Altura 14

Zumbrota-Mazeppa 40, Chatfield 16

AA Section 2

LeSueur-Henderson 28, Triton 14

Waterville-Elysian-Morristown 53, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 28

AA Section 3

Blue Earth 48, Maple River 20

Luverne 12, Jackson County Central 0

AA Section 4

Maple Lake 20, Mayer Lutheran 14

Norwood-Young America 42, Sibley East 0

AA Section 5

BOLD 28, Benson 7

Paynesville 60, Eden Valley-Watkins 24

AA Section 6

Pierz 20, Holdingford 0

Sauk Centre 48, Long Prairie-Grey Eagle 0

AA Section 7

Moose Lake/Willow River 70, Crosby-Ironton 27

Two Harbors 24, Hinckley-Finlayson 20

AA Section 8

Hawley 43, Bagley 6

Warroad 21, Barnesville 20

A Section 1

Blooming Prairie 46, Goodhue 34

Southland 35, Fillmore Central 12

A Section 2

New Ulm Cathedral 28, Minnesota Valley Lutheran 20

Sleepy Eye St. Mary's 48, Mankato Loyola 6

A Section 3

Adrian 14, Springfield 6

Wabasso 7, Mountain Lake/Butterfield-Odin 6, OT

A Section 4

Kimball 28, Le Center 0

Lester Prairie/Holy Trinity 22, Belgrade-Brooten-Elrosa 21

A Section 5

Dawson-Boyd 44, Buffalo Lake-Hector-Stewart 6

Minneota/Lincoln HI 40, MACCRAY 6

A Section 6

Browerville 56, Pillager 6

Mahnomen 37, Lake Park-Audubon 6

A Section 7

Braham 32, Ogilvie 6

Deer River 41, Cook County 31

A Section 8

Fertile-Beltrami 36, Northern Freeze 0

Warren-Alvarado-Oslo 40, Cass Lake-Bena 0

9 Man Section 1

Grand Meadow 34, Mabel-Canton 20

Spring Grove 62, Lanesboro 6

9 Man Section 2

Madelia 37, Cleveland 14

Nicollet 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 20

9 Man Section 3

Clinton-Graceville-Beardsley 28, Fulda 0

Edgerton/Ellsworth 44, Hills-Beaver Creek 36

9 Man Section 4

Wheaton/Herman-Norcross 50, Onamia 12

9 Man Section 5

McGregor 28, Cromwell 9

Silver Bay 25, Floodwood 8

9 Man Section 6

Ada-Borup 35, Underwood 8

Ulen-Hitterdal 49, Hillcrest Lutheran 24

9 Man Section 7

Bigfork 47, Northome/Kelliher 20

North Woods 46, Mountain Iron-Buhl 18

9 Man Section 8

Goodridge/Grygla-Gatzke 28, Climax/Fisher 8

Kittson County Central 46, Badger-Greenbush-Middle River 6

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web