Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Saturday, October 27 scores

October 28, 2012
The Journal

SATURDAY, OCTOBER 27

PREP FOOTBALL

Section 2AAAA Playoffs

Hutchinson 42, Dassel-Cokato 6

GSL 21, Marshall 14

Section 2A Playoffs

St. Mary's 32, MVL 7

New Ulm Cathedral 33, Springfield 14

Section 4A Playoffs

ACGC 54, KMS 14

BBE 12, LP/HT 3

Section 5A Playoffs

Minneota 48, Wabasso 6

Dawson-Boyd 23, Canby 7

Section 2AA Playoffs

Sibley East 35, LSH 13

WEM 34, Medford 21

Section 2 9-Man Playoffs

Nicollet 33, Madelia 26

Mountain Lake 49, Cleveland 36

COLLEGE FOOTBALL

MLC 30, MacMurray 27

COLLEGE VOLLEYBALL

MLC def. Northland 25-12, 25-13, 25-12

COLLEGE CROSS COUNTRY

MLC at UMAC Championships

Men: 4th

Women: 4th

MEN'S COLLEGE SOCCER

MLC 7, Northland 0

WOMEN'S COLLEGE SOCCER

MLC 4, Northland 3

PREP FOOTBALL

Saturday, Oct. 27

Sectional Playoff

Semifinal

AAAAA Section 1

Owatonna 43, Winona 14

Rochester Mayo 42, Rochester John Marshall 20

AAAAA Section 2

Chanhassen 20, Chaska 14

Mankato West 21, New Prague 10

AAAAA Section 3

Apple Valley 38, St. Louis Park 14

Farmington 49, Minneapolis Southwest 35

AAAAA Section 4

Spring Lake Park 27, Andover 26

Totino-Grace 21, Mahtomedi 6

AAAAA Section 5

East Ridge 36, Tartan 22

St. Thomas Academy 29, Simley 7

AAAAA Section 6

Elk River 53, Rogers 42

St. Michael-Albertville 10, Monticello 0

AAAAA Section 7

Bemidji 21, Cambridge-Isanti 0

Chisago Lakes 49, St. Francis 7

AAAAA Section 8

Moorhead 48, Alexandria 14

Sartell 24, St. Cloud Apollo 17

AAAA Section 1

Faribault 43, Albert Lea 14

Kasson-Mantorville 35, Byron 24

AAAA Section 2

Glencoe-Silver Lake 21, Marshall 14

Hutchinson 42, Dassel-Cokato 6

AAAA Section 3

Holy Angels 28, St. Paul Highland Park 21

Holy Family Catholic 35, Minneapolis Washburn 28

AAAA Section 4

Hill-Murray 30, St. Paul Harding 13

South St. Paul 43, New Life Academy 0

AAAA Section 5

Becker 26, Zimmerman 7

Delano 26, Orono 13

AAAA Section 6

DeLaSalle 26, Benilde-St. Margaret's 24

Robbinsdale Cooper 42, St. Anthony 21

AAAA Section 7

Hermantown 44, North Branch 22

Princeton 35, Cloquet 29, OT

AAAA Section 8

Detroit Lakes 34, Thief River Falls 8

Rocori 32, Fergus Falls 13

AAA Section 1

Lake City 55, Winona Cotter 32

Rochester Lourdes 23, Plainview/Elgin-Millville 6

AAA Section 2

Jordan 26, Norwood-Young America 20

AAA Section 3

Blue Earth 29, Fairmont 8

Tri-City United 27, Redwood Valley 17

AAA Section 4

Cannon Falls 17, Concordia Academy-Roseville 14

St. Croix Lutheran 41, Minnehaha Academy 13

AAA Section 5

Annandale 47, Mora 27

Foley 35, St. Cloud Cathedral 6

AAA Section 6

Morris Area/Chokia-Alberta 33, Albany 14

New London-Spicer 19, Litchfield 6

AAA Section 7

Esko 38, Aitkin 8

Proctor 27, International Falls 6

AAA Section 8

Park Rapids 41, Roseau 14

Perham 35, Crookston 14

AA Section 1

Caledonia 55, Triton 0

Chatfield 29, Lewiston-Altura 12

AA Section 2

Sibley East 35, LeSueur-Henderson 13

Waterville-Elysian-Morristown 34, Medford 21

AA Section 3

Jackson County Central 49, Maple River 15

Luverne 48, Pipestone 21

AA Section 4

Maple Lake 24, Kimball 9

Mayer Lutheran 45, St. Agnes 6

AA Section 5

BOLD 23, Benson 20

Minnewaska 28, Paynesville 14

AA Section 6

Holdingford 42, Pierz 21

Upsala/Swanville 45, Crosby-Ironton 14

AA Section 7

Duluth Marshall 47, Braham 22

Moose Lake/Willow River 61, Eveleth-Gilbert 13

AA Section 8

Barnesville 28, Pelican Rapids 21

Hawley 39, Frazee 23

A Section 1

Bethlehem Academy 14, Rushford-Peterson 7

Blooming Prairie 41, Goodhue 26

A Section 2

New Ulm Cathedral 33, Springfield 14

Sleepy Eye St. Mary's 32, Minnesota Valley Lutheran 7

A Section 3

Adrian 12, Murray County Central 6

St. Clair 27, Martin County West 21

A Section 4

Atwater-Cosmos-Grove City 54, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 14

Belgrade-Brooten-Elrosa 12, Lester Prairie/Holy Trinity 3

A Section 5

Dawson-Boyd 23, Canby 7

Minneota/Lincoln HI 48, Wabasso 6

A Section 6

Browerville 28, Ottertail Central 18

Pillager 51, Pine River-Backus 7

A Section 7

Barnum 55, Walker-Hackensack-Akeley 0

Cook County 42, Blackduck 12

A Section 8

Mahnomen 27, Warren-Alvarado-Oslo 7

Red Lake County 24, Fertile-Beltrami 20

9 Man Section 1

Grand Meadow 40, Lanesboro 8

Spring Grove 41, Houston 12

9 Man Section 2

Mountain Lake Area 49, Cleveland 36

Nicollet 33, Madelia 26

9 Man Section 3

Clinton-Graceville-Beardsley 54, Fulda 14Edgerton/Ellsworth 42, Hills-Beaver Creek 0

9 Man Section 4

Underwood 26, Verndale 16

Wheaton/Herman-Norcross 40, Onamia 18

9 Man Section 5

South Ridge 41, McGregor 6

9 Man Section 6

Ada-Borup 27, Hillcrest Lutheran 14

Nevis 18, Norman County East 13

9 Man Section 7

Bigfork 14, Chisholm 6

Ely 26, Northome/Kelliher 6

9 Man Section 8

Goodridge/Grygla-Gatzke 41, Win-E-Mac 20

Stephen-Argyle 22, Kittson County Central 21

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web