Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Tuesday, Oct. 22 scores

October 23, 2013
The Journal

TUESDAY, OCT. 22

PREP FOOTBALL

Section 2A

No. 1 St. Mary's 47, Loyola 12

No. 4 Springfield 41, No. 5 JWP 18

No. 6 CM/C 20, No. 3 MVL 15

No. 2 New Ulm Cathedral 53, No. 7 Sleepy Eye 6

Section 2AAAA

Dassel-Cokato 47, Mankato East 12

Marshall 59, New Ulm 9

Section 3A

St. Clair 55, Murray County Central 0

Tracy-Milroy-Balaton 40, Red Rock Central 8

Section 4A

Minneapolis North 48, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 6

No. 5 Lester Prairie 30, No. 4 Mayer Lutheran 29, OT

No. 3 ACGC 48, No. 6 BLHS 6

No. 2 BBE 21, No. 7 Kimball 13

Section 5A

No. 1 Dawson-Boyd 54, No. 8 RTR 3

No. 4 Canby 25, No. 5 LQPV 12

No. 2 Wabasso 36, Lakeview 0

Section 2AA

Pine Island 55, G-F-W 14

Kenyon-Wanamingo 21, Waterville-Elysian-Morristown 19

Medford 34, LeSueur-Henderson 16

Norwood-Young America 36, Zumbrota-Mazeppa 35

Section 2, 9-man

No. 1 Nicollet 51, MSAD 30

No. 3 Madelia 45, No. 6 W. Lutheran 0

Section Playoffs

First Round

AAAAA Section 1

Austin 42, Faribault 7

Rochester John Marshall 41, Rochester Century 7

AAAAA Section 2

Chanhassen 28, Waconia 14

Northfield 39, New Prague 7

AAAAA Section 3

Apple Valley 52, St. Louis Park 16

Bloomington Kennedy 62, Minneapolis Southwest 13

AAAAA Section 4

Irondale 54, North St. Paul 32

Spring Lake Park 29, Robbinsdale Cooper 0

AAAAA Section 5

Henry Sibley 28, Hastings 21

St. Thomas Academy 22, Simley 6

AAAAA Section 6

Buffalo 43, Willmar 20

Elk River 69, Monticello 42

AAAAA Section 7

Bemidji 42, Duluth East 0

Cambridge-Isanti 37, St. Francis 31

AAAAA Section 8

Moorhead 42, Alexandria 7

Sartell 28, Sauk Rapids-Rice 6

AAAA Section 1

Byron 7, Red Wing 0

Winona 47, Albert Lea 12

AAAA Section 2

Dassel-Cokato 47, Mankato East 12

Marshall 59, New Ulm 9

AAAA Section 3

Holy Family Catholic 56, St. Paul Academy 14

Richfield 35, Minneapolis South 26

AAAA Section 4

Hill-Murray 39, New Life Academy 0

North Branch 35, St. Paul Harding 14

AAAA Section 5

Big Lake 28, Zimmerman 11

Orono 40, Mound Westonka 16

AAAA Section 6

Blake 48, St. Anthony 28

Fridley 41, Park Center 14

AAAA Section 7

Duluth Denfeld 25, Hibbing 0

Princeton 33, Grand Rapids 0

AAAA Section 8

Albany 34, Fergus Falls 21

Rocori 24, Little Falls 13

AAA Section 1

Cannon Falls 29, Tri-City United 26

La Crescent 23, Lake City 6

Plainview-Elgin-Millville 22, Jordan 19

AAA Section 2

Breck 6, Providence Academy 0

Rockford 32, Minneapolis Henry 12

AAA Section 3

Blue Earth Area 41, Worthington 7

Sibley East 21, St. Peter 6

AAA Section 4

St. Paul Como Park 23, Minneapolis Roosevelt 13

AAA Section 5

Mora 22, Aitkin 8

Pierz 48, Pine City 6

St. Cloud Cathedral 15, Milaca 12

AAA Section 6

Annandale 48, Montevideo 22

Litchfield 21, Redwood Valley 18

Melrose 41, Morris Area/Chokia-Alberta 15

AAA Section 7

Duluth Marshall 34, Greenway/Nashwauk-Keewatin 12

Esko 51, Virginia 20

Two Harbors 20, International Falls 12

AAA Section 8

Pequot Lakes 13, Roseau 12, 2OT

Perham 35, East Grand Forks 14

AA Section 1

Caledonia 45, Dover-Eyota 0

Chatfield 68, St. Charles 20

Lewiston-Altura 35, Hayfield 14

Triton 42, Winona Cotter 22

AA Section 2

Kenyon-Wanamingo 21, Waterville-Elysian-Morristown 19

Medford 34, LeSueur-Henderson 16

Norwood-Young America 36, Zumbrota-Mazeppa 35

Pine Island 55, G-F-W 14

AA Section 3

Jackson County Central 56, St. James Area 0

Luverne 25, Pipestone 24

Maple River 49, Windom 0

Martin County West 40, New Richland-H-E-G 14

AA Section 4

Concordia Academy 25, Minneapolis Edison 7

Howard Lake-Waverly-Winsted 26, Brooklyn Center 22

Maple Lake 47, St. Paul Humboldt 13

St. Agnes 39, Spectrum 0

AA Section 5

BOLD 68, Eden Valley-Watkins 14

Minneota/Lincoln HI 44, Benson 0

Paynesville 70, Yellow Medicine East 6

Sauk Centre 40, Minnewaska 7

AA Section 6

Breckenridge 35, Wadena-Deer Creek 0

Holdingford 40, Staples-Motley 0

Ottertail Central 47, Long Prairie-Grey Eagle 8

Pelican Rapids 49, Osakis 30

AA Section 7

Eveleth-Gilbert 14, Rush City 6

Mesabi East 18, Hinckley-Finlayson 6

AA Section 8

Barnesville 61, Warroad 0

Frazee 35, Crookston 12

United North Central 38, Bagley 0

A Section 1

Bethlehem Academy 36, Wabasha-Kellogg 23

Blooming Prairie 42, Kingsland 6

Fillmore Central 13, Goodhue 12

Southland 47, Rushford-Peterson 20

A Section 2

Cedar Mountain/Comfrey 20, Minnesota Valley Lutheran 15

New Ulm Cathedral 53, Sleepy Eye 6

Sleepy Eye St. Mary's 47, Mankato Loyola 12

Springfield 41, Janesville-Waldorf-Pemberton 18

A Section 3

St. Clair 55, Murray County Central 0

Tracy-Milroy-Balaton 40, Red Rock Central 8

A Section 4

Atwater-Cosmos-Grove City 48, Buffalo Lake-Hector-Stewart 6

Belgrade-Brooten-Elrosa 21, Kimball 13

Lester Prairie/Holy Trinity 30, Mayer Lutheran 29, OT

Minneapolis North 48, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 6

A Section 5

Canby 25, Lac qui Parle Valley 12

Dawson-Boyd 54, Russell-Tyler-Ruthton 3

MACCRAY 46, Ortonville 14

Wabasso 36, Lakeview 0

A Section 6

Browerville 29, Pillager 8

Pine River-Backus 36, Prairie Valley Nighthawks 24

Royalton 47, New York Mills 6

Upsala/Swanville 34, West Central 0

A Section 7

Barnum 46, Walker-Hackensack-Akeley 7

Blackduck 20, East Central 0

Braham 32, Cook County 6

Deer River 34, Ogilvie 14

A Section 8

Fertile-Beltrami 34, Fosston 20

Lake Park-Audubon 42, Badger-Greenbush-Middle River 15

Mahnomen 58, Red Lake 6

Red Lake County 51, Northern Freeze 16

9 Man Section 1

Grand Meadow 47, LeRoy-Ostrander 14

Houston 27, Mabel-Canton 18

Lanesboro 60, Lyle/Austin Pacelli 34

Spring Grove def. Glenville-Emmons, forfeit

9 Man Section 2

GHEC/Truman 62, Alden-Conger 24

Madelia 45, West Lutheran 0

Nicollet 51, Minnesota Academy for the Deaf 30

Randolph 22, Cleveland 20

9 Man Section 3

Clinton-Graceville-Beardsley 52, Renville County West 13

Edgerton/Ellsworth 62, Fulda 6

Hills-Beaver Creek 44, Westbrook-Walnut Grove 26

Mountain Lake Area 70, Hancock 8

9 Man Section 4

Isle 28, Onamia 6

Underwood 48, Brandon-Evansville 14

Verndale 42, Bertha-Hewitt 14

Wheaton/Herman-Norcross 54, Ashby 46

9 Man Section 5

Floodwood 34, Cherry 0

McGregor 29, Hill City 18

South Ridge 26, Cromwell 0

Wrenshall 31, Silver Bay 0

9 Man Section 6

Ada-Borup 40, Rothsay 8

Nevis 60, Northland 12

Park Christian (Moorhead) 18, Norman County East/Ulen-Hitterdal 0

Waubun 42, Cass Lake-Bena 0

9 Man Section 7

Bigfork 22, North Woods 20

Chisholm 34, Mountain Iron-Buhl 8

Ely 43, Lake of the Woods 0

Kelliher/Northome 32, Northeast Range 0

9 Man Section 8

Clearbrook-Gonvick 38, Goodridge/Grygla-Gatzke 14

Kittson County Central 53, Climax/Fisher 6

Warren-Alvarado-Oslo 30, Stephen-Argyle 24

Win-E-Mac 61, Norman County West 6

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web